Domů Odpady Firma Rema zažalovala MŽP o více než půl miliardy korun

Firma Rema zažalovala MŽP o více než půl miliardy korun

0

Firma REMA Systém zažalovala podle zjištění ČTK ministerstvo životního prostředí (MŽP) o více než půl miliardy korun. Peníze chce jako odškodné za údajná nezákonná rozhodnutí úřadu ve výběrovém řízení. REMA Systém, která podniká na trhu s elektroodpady, se s ministerstvem soudí už osm let. Na pochybení úřadu upozornil i Nadační fond proti korupci. Pro zneužití pravomocí veřejného činitele a korupční jednání bylo podáno také trestní oznámení na neznámého pachatele. MŽP je však přesvědčeno, že postupuje podle zákona.

Žalobu podal REMA Systém ve středu k Obvodnímu soudu pro Prahu 10 o náhradu škody za více než 581 milionů korun, její výši určil znalecký posudek. ČTK to dnes řekl předseda představenstva REMA David Beneš. Podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové pokračuje správní řízení s několika firmami. „Řízení, které vedeme mimo jiné i se společností REMA, zdědilo nové vedení MŽP. Na náš úřad je různými prostředky vyvíjen tlak ze strany konkurujících si firem, které se tak snaží uspět ve správním řízení,“ uvedla.

Soudní spory se mezi firmou, která zajišťuje organizaci sběru, třídění i recyklaci odpadů, a MŽP vlečou od roku 2006. Úřad nedodržel řádný postup ve správním řízení a v roce 2005 chybně určil takzvaného Správce historického elektrozařízení ve skupině informačních technologií a telekomunikací. Městský soud v Praze procesní nedostatky ve výběrovém řízení potvrdil a ministerstvu uložil, že musí chybu napravit.

Po rozhodnutí Městského soudu v Praze z loňského října na ochranu proti nečinnosti mělo MŽP zjednat nápravu i zaplatit náklady řízení. Nařízení soudu však v zákonné lhůtě nesplnilo. Firma dokonce na jaře navrhla exekuci. Ministerstvo den po jejím uplynutí vydalo opravné rozhodnutí, údajně ale opět v rozporu s pravidly správního řízení.

Proto na něj profesní sdružení Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) podalo trestní oznámení. Policie zatím MŽP podle Roubíčkové ale nekontaktovala. Asociace stála u vzniku firmy REMA. V trestním oznámení upozorňuje, že ministerstvo rozhodlo na základě právního stanoviska advokátní kanceláře Šachta & Partners, a přitom popírá, že si ho objednalo a za něj zaplatilo.

Podle trestního oznámení byl objednavatelem právních služeb neznámý třetí subjekt, skutečným adresátem ale MŽP. Tento subjekt tak mohl zřejmě ovlivnit probíhající správní řízení. Toho se účastnily také firmy Retela a Asekol. Právě na možný klientelismus v souvislosti s Asekolem poukázal i protikorupční fond. Úřad ale podle Roubíčkové postupuje podle zákona a odmítá jakékoliv vazby na Asekol nebo jinou společnost. Fond podle Roubíčkové vedení MŽP nekontaktoval.

Protikorupční fond se věnuje eletroodpadům a kolektivním systémům od roku 2012. V minulosti fond podle svého ředitele Petra Soukenky MŽP kontaktoval, v případě tohoto svého prohlášení ne. „Bez ohledu na to, jaké firmy za tím stojí, nebo nestojí, zda je to REMA nebo ‚Nerema‘. Ministerstvo rozhodlo na základě dokumentu, ke kterému se prokazatelně nehlásí,“ řekl ČTK.

Rozhodnutí údajně vydal staronový ředitel odboru odpadů Jaromír Manhart. Ten prý na ministerstvu působil i v době, kdy někteří jeho úředníci byli podle fondu ovlivňováni ze strany kolektivních systémů. Fond uvedl, že soukromé společnosti inkasují od spotřebitelů elektrozařízení miliardy korun na recyklačních poplatcích a neexistuje veřejná kontrola, jak je s poplatky nakládáno a kde končí.

Autor: ČTK

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version