Domů Odpady Dostatečné informace pomáhají k zodpovědnému nakládání s odpady

Dostatečné informace pomáhají k zodpovědnému nakládání s odpady

Kam s odpady v Jihomoravském kraji? Víme

0

Odevzdat použité kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo jízdní kolo, či designový nožík? Nechat zrecyklovat fitry z filtrační konvice na vodu? Věnovat zánovní oblečení charitě, nebo funkční nábytek do reuse centra? Ano, i to umožňuje nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz.

Celých 150 roků trvalo, než jsme dostali uspokojivou odpověď na již klasickou nerudovskou otázku „Kam s ním?“.  A to díky novému projektu brněnského spolku Ukliďme Česko a jeho aplikaci „Kam s ním“, která dává odpověď jasnou a stručnou…

„Již šest roků uklízíme s dobrovolníky černé skládky a nepořádek při akci Ukliďme Česko a nepřestává nás překvapovat, co všechno jsou lidé schopni vyhodit do přírody. Věříme, že v mnoha případech to není primárně zlým úmyslem, ale z neznalosti, jak správně s nechtěnými věcmi naložit. A právě pro tyto případy jsme vytvořili aplikaci Kam s ním, která každému spolehlivě poradí…“, říká jeden z autorů projektu, Miroslav Kubásek.

Sběrné dvory jsou základ…

Nejdůležitějšími body v nové odpadové mapě jsou bezpochyby sběrné dvory, na kterých by měla končit celá škála odpadů jako jsou baterie, vysloužilé elekto, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebezpečné odpady nebo třeba i stavební sutě a bioodpad. Doposud však neexistoval spolehlivý zdroj, kde by občané našli informace o těchto místech, včetně přesné lokalizace, provozní doby, škály odebíraných odpadů a kontaktů na provozovatele sběrného dvora. „Trvalo nám zhruba 2 měsíce, než jsme tyto údaje pro Jihomoravský kraj získali, ověřili a zanesli do odpadové mapy. Mnohde se jedná o takřka detektivní práci a informování o odpadové problematice na webových stránkách obcí i měst je prozatím celkově na velmi slabé úrovni,“ uvádí Kubásek.

„Těžko můžeme po občanech chtít, aby zodpovědně nakládali se svými odpady, pokud jim k tomu neposkytneme dostatečné informace. V situaci, kdy začne od nového roku platit nový zákon o odpadech, který výrazně zdraží poplatky za ukládání odpadů na skládky, se stává správné nakládání s nimi v neposlední řádě i otázkou ekonomickou. Proto jsem rád, že Jihomoravský kraj je v informování svých občanů příkladem pro ostatní a iniciativu tvůrců aplikace Kam s ním velmi vítám“, sdělil k tomu hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Jak dále pomáhá odpadová aplikace „Kam s ním“?

„Do budoucna chceme aplikaci rozvíjet ve smyslu cirkulární ekonomiky. Ukazovat dobré příklady a navigovat uživatele, aby využívali alternativních (a především ekologických) možností jak se zbavovat nepotřebných věcí. V mapě na www.KAMsNIM.cz proto budou postupně přibývat další místa zpětného odběru, reuse centra, opravárny, charitativní sběrny a další místa, která pomáhají najít využití, či alespoň recyklační koncovku pro věci, které by se jinak zbytečně staly odpadem“, dodává autor projektu Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Kontakt pro další informace:
Radek Janoušek
Spolek Ukliďme Česko
radek@uklidmecesko.cz
777 176 675

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version