Domů Odpady Dobrý šálek čaje a systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání.

Dobrý šálek čaje a systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání.

0

Je to již déle než dekádu, kdy si svůj čaj nakupuji v prodejně nesoucí název ČAJ A KÁVA. Ta spolu s desítkami dalších provozuje společnost, která si dala za cíl šířit kvalitní čaje a kávu. S nimi též i kulturu jejich konzumace v tuzemských luzích a hájích, kde se zatím jejich pěstování nedaří.

Možná zůstává otázkou, proč o tom píši. V místě věnované systémové prevenci vzniku odpadu a plýtvání. Rád na to odpovím.

Důvodem je poslední, tedy včerejší nákup, při kterém jsem se dozvěděl, že společnost zavedla to, co jsem si sám zavedl o několik let dříve. Možnost nakupovat do vlastních obalů. Nekřičela to nahlas a nechtěla tak učinit jen s dotační podporou. Neměla zájem se zviditelňovat.

Jen chtěla, a to jak na úrovni managementu, tak i pracovníků, kteří se pravidelně schází, aby diskutovali možnosti zlepšení a změn. Tedy jak snížit dopady své činnosti na životní prostředí.

S lidmi na prodejně si vždy rád a s chutí popovídám. Svou nelehkou práci, celodenní prodej na prodejnách, vykonávají vždy s úsměvem. Tím mohu i já platit. Vzpomínám na to, když jsem přišel poprvé s prázdným sáčkem.  Dostal jsem ho při poslední návštěvě a požádal o jeho naplnění. Byl jsem prvním a ještě dlouho poté. Reflex prodávajícího říkal, vezmi a naplň nový sáček.

Včera to bylo jiné. Při specifikaci svého přání, jsem jako první dostal otázku.

MÁTE VLASTNÍ SÁČEK?

Neměl jsem. Nejel jsem přímo z pracovny, kde je mám uložené. Proto jsem si nechal naplnit nový a to naposledy. Vím totiž, že příště budu vždy chodit pro čaj s vlastním. Myslím, že dokonce sáček nahradím krásnou a funkční nádobou na čajové lísky.

Nádobou, která zachová svěžest a čerstvost. Ne nepodobné té, ve kterých se v prodejnách čaje uchovávají, protože právě jejich vůně a čerstvost byla důvodem, proč jsem klientem a nakupujícím tak dlouho. Na rozdíl od mnoha jiných prodejen jsou totiž nádoby správně uzavřeny a čaj uchován s pečlivostí hospodáře, který si cení darů, které se mu dostali do rukou. Ne pro jejich ekonomickou hodnotu, ale pro jejich životní příběh a cyklus plný života.

Chcete-li změnu, nemusíte čekat, až vám někdo nařídí se změnit. Až uzákoní normy a zákony. Prostě a jednoduše ji udělejte. Když neublížíte jiným a nepřekročíte zákon, není důvodu, proč tak neudělat. Právě REALIZACE, je z principů 6R bodem, který mám nejraději. Je to on, kdo po sobě zanechá výsledek, na který je možné si sáhnout. Dotknout se, přičichnout, zkrátka něco fyzického, co zůstane i když mi sami odejdeme.

Jsem rád, že má oblíbená prodejna čajů tuto novinku zavedla a věřím, že i já svou malou troškou pomohu k tomu, aby i další zákazník řekl, svůj OBAL MÁM.

P.S. Nevím, kdo ze čtenářů si vzpomíná na projekt PASTELKY, v němž jsme uplatnili znalosti a metody systémové prevence vzniku odpadu při pomoci k odprodeji skladových zásob s příběhem. Jen připomenu, že projekt byl zahájen 2.9.2019 a 17 dní po jeho zahájení, se podařilo 5 ze 14 položek zcela vyprodat a u 3 z 9 zbývajících odprodat 50% a více zásob. Věřím proto, že rozhodnutí projekt podpořit bylo rozhodnutím správným a těším se na další spoluprací s majitelkou firmy FAMTOYS, Janou Adolfovou, která je jedním z lidí, jež do své práce vkládají své srdce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version