Domů Recyklace Co s použitým vánočním balícím papírem?

Co s použitým vánočním balícím papírem?

Když recyklace nefunguje

0

Většina z nás už má po aktu rozbalování dárků. Sami jsme balili dárky svým blízkým nebo přátelům. Někteří se rozhodli zabalit své dary do různých víceúčelových tkanin nebo jednoduchých papírových obalů, které jistě zdobil recyklační znak. Ne každý balící papír se dá jednoduše recyklovat. Bohužel nejsou všechny balící papíry stejné.

Co s hromadou barevných a třpytivých balicích papírů?

Bohatá sváteční večeře na stole plného nejlepšího jídla a pití. Pak se všichni sejdeme u vánočního stromku s hromadou zabaleného překvapení. Začínáme s pocitem štěstí rozbalovat dárky. Když všechna ta radostná a rozbalovací událost skončí, čeká na nás úklid nejen svátečního stolu, ale ještě větší hromada balicího papíru.

Posbíráme vše do sáčku na odpadky, samozřejmě dodržujeme třídění odpadu. Naplněné pytle plných odpadků vyhodíme do barevných kontejnerů. V dobré víře doufáme, že jsme udělali to nejlepší pro recyklaci.

Vánoční svátky každým rokem generují stále více odpadu

Bylo by to moc fajn, ale není to samozřejmostí. Ne každý balicí papír je recyklovatelný, obzvláště ten vánoční. Recyklace papíru je složitý proces. O složitě recyklovatelný papír nemají papírny zájem. Zpracovatelské fabriky ho nepřijímají kvůli vysokým nákladům, které s sebou nese recyklace a výtěžnost surovin relativně malého množství kvalitních vláken. Jednoduše řečeno se to prostě papírnám nevyplatí.

Co udělat s vánočním balicím papírem je někdy vánoční hlavolam. Nejvíce se to řeší v domácnostech, kde dbají na rodinou ekologii. Většina svátečního balícího papíru obsahuje vysoké procento barev nebo je vyroben ze směsi různých materiálů. Procenta papírových vláken jsou minimální. Takže naše oblíbené sváteční varianty balicího papíru často obsahují plastové nebo různé chemické sloučeniny. Z logiky věci vyplývá, že jsou odpovědné například za kovový vzhled nebo třpytivý efekt. Všechny tyto přísady jsou neslučitelné s recyklací papíru. Všechno co se leskne nebo třpytí, rozhodně neznamená, že se bude recyklovat například zlato nebo kovové vzory. Znamená to jen jedno, že váš krásný balicí papír bude uložen na skládku.

Co tedy dělat, abychom si udrželi rodinou ekologii a chovali se udržitelně během vánočních svátků, nebo nejlépe podle stylu ZERO WASTE?

To si ukážeme v dalším příspěvku, kde vám nabídneme spoustu zajímavých možností, jak využít hromady vánočního papíru.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Exit mobile version