- Reklama -spot_img

Co má premiér Sobotka proti recyklaci odpadů?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Evropská komise sjednotí aktuální recyklační cíl v EU na 50 %.

Vláda přitom v pondělí 15. prosince projedná Plán odpadového hospodářství ministra Brabce, který zmenšuje dosavadní cíl 50% recyklace na pouhých 35 %.

Přijme-li vláda cíl pouhých 35 % recyklace a převezmou-li jej kraje, nevyhneme se přepisování národního i čtrnácti nových krajských plánů.

Vláda Bohuslava Sobotky nám chystá pod stromeček nehezky špinavé nadělení. Je totiž prvním českým kabinetem, který chce snížit recyklaci odpadů. Příslušný Plán odpadového hospodářství ministra Brabce, který zmenšuje dosavadní cíl 50% recyklace na pouhých 35 %, projedná vláda v pondělí 15. prosince. Plánuje v něm zcela nelogický, neekologický, neekonomický a neevropský cíl. Celá unie se totiž shodla na potřebě minimalizovat plýtvání surovinami a energií, které z velké míry dovážíme. Evropská komise sjednotí aktuální recyklační cíl v EU na 50 % a do roku 2030 jej hodlá zvýšit na 70 %.

Cíl recyklovat polovinu komunálního odpadu není pro nás přitom žádným překvapením. Máme jej ve stále platném Plánu odpadového hospodářství – základním strategickém dokumentu pro nakládání s odpady – už deset let. Narazil sice na nechuť úředníků jej prosazovat, ale nikdo se jej zatím neodvážil zpochybnit, dokonce ani antizelený ministr ODS Tomáš Chalupa. Recyklovat polovinu komunálních odpadů se nám však ani po deseti letech nepodařilo, blížíme se sotva třetině. Kulháme tak daleko za unijním průměrem, natož slušnými zeměmi Evropy, které recyklují víc než dvojnásobně tolik, co my.

Evropa ví, co dělá. Kromě nižší závislosti na dovozu surovin i energie, čistšího prostředí a zdravější přírody nastartuje vyšší recyklace nová čistější odvětví a vytvoří až 580 tisíc nových pracovních míst rozprostřených po celém kontinentu. Pokud chce být Evropa i v budoucnu konkurenceschopná, musí co nejlépe využívat své zdroje, tedy mj. neplýtvat surovinami a energií na skládkách a ve spalovnách.

Přijme-li vláda cíl pouhých 35 % recyklace a převezmou-li jej kraje, nevyhneme se přepisování národního i čtrnácti nových krajských plánů. V horším případě pak hrozí, že postavíme spalovny s vyšší kapacitou, než reálně potřebujeme, které pak budou požírat odpady namísto recyklace, anebo budou stát nevyužité. První takový scénář je již na stole. V nejbližší době totiž vláda projedná také aktualizovanou Státní energetickou koncepci. Ta předpokládá, že v roce 2030 budeme energeticky využívat (tj. z velké části spalovat) bezmála polovinu všech komunálních odpadů. S tímto cílem bychom se s recyklací na kýženou polovinu nedostali nikdy, neboť vždy zbývá nerecyklovatelná a nespalitelná část, kterou nelze než uložit na skládky.

Skutečně nám Sobotkova vláda nadělí na Vánoce pokračující plýtvání, znečišťování a zbytečně velkou surovinovou a energetickou závislost? Anebo konečně otočí kormidlem směrem k efektivitě, vyšší recyklaci, čistější přírodě i ekonomice, konkurenceschopnému průmyslu a novým pracovním místům – tedy k Evropě? Pane premiére, je nejvyšší čas podívat se po roce do programového prohlášení vlády a zopakovat si, co jste slíbil udělat – a to nejen s odpady!

Autor je odpadový expert Hnutí DUHA

Ivo Kropáček – Hnutí DUHA

Zdroj: nazory.ihned.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace