- Reklama -spot_img

Čína skupuje České dřevo, radují se lesníci, těžaři, přepravci a rejdaři

Aktuálně

Michael Rada
Michael Radahttp://industrial-upcycling.cz/
Po 25 lety převážně v korporátním světě a logistice jsem se v roce 2013 osamostatnil a rozhodl se že začnu budovat svět bez odpadů a plýtvání. Protože to nikdo přede mnou v průmyslové sféře nezkusil, neexistovali nástroje ani postupy, tak jsem je vytvořil a v témže roce představil INDUSTRIAL UPCYCLING. O dva roky později se stal tento nástroj základem pro specifikaci obsahu INDUSTRY 5.0. Nehovořím o tom, co by se mělo udělat, udělám to. Tam kde jiní svou cestu končí, tam já ji začínám. Jmenuji se Michael Rada a buduji svět ve kterém chci abyste žili Vy i vaši potomci.

V minulých příspěvcích zaměřených na procesní plýtvání, jsme se podívali na dopravu. Na železnici nebo Karlův most. Nyní je čas se podívat na téma, které je aktuální a bude stále palčivé ve velmi krátké době. Je jím zacházení s českými lesy a stromy, které je tvoří.

Procesní plýtvání a (ne)český les

Tématu lesů a dřeva se nevěnuji poprvé. Vlastně to bylo právě dřevo, které zapříčinilo změnu mé profesní kariéry a celého pohledu na život a podnikání. Nebylo to dřevo v podobě lesa, či pokácených kmenů, ale dřevo v podobě jednorázových dřevěných palet.

Bylo to tři roky před tím, než jsem opustil přístav korporátu a začal ve 42 letech podnikat na volné noze. A je to dřevo, které mou cestu stále doprovází

V každé továrně, obchodním domě, logistickém parku, kamionu, všude vidím dřevěné obaly, nejčastěji ve formě palet a všude vidím hromady a štosy těch, které v přízvisku mají slovo – jednorázové, které se někdy nahrazuje výrazem lehčené, ztratné a další.

Za šest let, kdy se tématu věnuji naplno, jsem měl možnost mapovat více než 10.000.000 kusů takovýchto palet a dřevěných obalů. Jeden váží od 6 do 150 kilogramů. Mají různé velikosti, nosnosti, výšku, tvar i objem, a přesto je něco všechny spojuje.

Je to materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Je jím dřevo. Dřevo, které vzešlo ze života, pro který máme jiný název – STROM

Podíváme-li se do encyklopedie WIKIPEDIA na význam u hesla strom bude na prvním místě PRODUKCE DŘEVA, až na druhém je funkce ekologická. A to nám říká vše.

Digitální encyklopedie, jejíž obsah je o miliony let mladší než stromy, degradovala hodnotu živého organismu na surovinu. Stromy rostou pro dřevo. Když jsem tuto skutečnost při psaní tohoto příspěvku zjistil, chtělo se mi křičet.

Namísto toho jsem si však přečetl úvodní slova jiné stránky a uklidnil se a začal psát.

Důvodem k napsání tohoto příspěvku je radost místních správců lesa – ať si již říkají, jakkoliv nad tím, že „ČÍNA SKUPUJE ČESKÉ DŘEVO. DOBŘE PLATÍ A NEHLEDÍ NA KVALITU“ což je, kromě jiného i název článku na tuzemském ekonomickém periodiku vlastněném jedním z českých miliardářů.

Čína skupuje České dřevo – radují se lesníci

Čína skupuje České dřevo – radují se těžaři

Čína skupuje České dřevo – radují se železniční i automobilový přepravci

Čína kupuje České dřevo – radují se rejdaři

Čína skupuje České dřevo – neraduje se krajina a lidé, kteří se rozhodli v ní žít kromě jiného i proto, že je plná lesů a krás, které nikde jinde nejsou k nalezení.

Když jsem v roce 1998 dostal nabídku odjet na rok pracovat do Indonéského přístavu Surabaya, projížděl jsem po návratu z „ochutnávací cesty“ autem krajinou a zvažoval, zda-li nabídku přijmout. Byl podzim a zelené jehličí se ve vodopádu barev listnáčů měnilo v kouzelnou krajinu plnou krás.

Rozhodl jsem se zůstat, a to i přes lukrativní nabídku, navýšenou zaměstnavatelem. Zůstal jsem a zůstal i les. Stejně krásný, stejně jiný každý den.

Řadu let jej vnímám a řadu let vnímám také, jak chřadne. Chřadne a ztrácí se pod rukama pilami a sekerami těch, kdo si říkají správci. Pod dohledem Ministerstva Žehu Posledního mizí z krajiny za potlesku dlaní, které si potřebují dát oddech z počítání penízků za každý zmařený život.

Ti co nechávají kácet nezajímá budoucnost. Ti co kácí (často po nocích) nezajímá co bude, chtějí se jen najíst a napít.

Na závěr svého příspěvku bych Vám rád prozradil něco, co víte, slyšeli-li jste mne již někdy hovořit o mé práci. Více jak 54% dřevěných obalů se používá jako jednorázových.

Víte, co to znamená?

Znamená to, že z amputovaných končetin lesa, které s takovou slávou, tak dobře prodáváme ve velkém, budou za několik měsíců palety, na kterých přijede další konzumní zboží a jistě i nábytek, který si stonásobně dráž budeme kupovat, protože…

MY NA TO MÁME “

Na závěr mi dovolte Vám sdělit jednu čerstvou novinku. Server inODPADY.cz získal dne 29.července 2019 od Českého národního střediska ISSN přidělen kód ISSN číslo 2694-6890. Je to obrovský krok, protože to ze serveru, jenž je naprosto nezávislý na názorech a penězích druhých, dělá hráče zařazeného do mezinárodní databáze periodik a ostatních tzv. pokračujících zdrojů a nelze ho již jen tak přehlížet jako „otravný hmyz“

Já gratuluji a věřím, že budu moci svou trochou přispívat i v budoucnu.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace