- Reklama -spot_img
DomůRecyklaceChemická recyklace řeší přísné hygienické normy obalů

Chemická recyklace řeší přísné hygienické normy obalů

- Reklama -spot_img

Pokročilá recyklace plastů nebo také chemická recyklace, je stále více zmiňována v připravovaných plánech pro zintenzivnění recyklace obalových plastových odpadů.

Pro druhou polovinu letošního roku přislíbila Evropská komise představit revizi obalové směrnice, která bude následně implementována do české legislativ. Jedním z cílů je zvýšit obsah recyklátu ve všech plastových obalech, potravinářských i nepotravinářských. Od roku 2030 by podle návrhu mělo být v potravinářských plastových obalech 25 % až 35 % recyklátu. K těmto budoucím povinnostem se přidává další připravované zpřísnění spojené s hygienickými předpisy. U recyklátu pro potravinářské obaly bude nutné zajistit, aby recyklát pocházel pouze z obalů potravin. Podle současné legislativy mohou nyní přidávat výrobci do nových potravinářských obalů maximálně 5 % recyklátu, který nepochází z potravinářských obalových odpadů. Toto procento se tedy ještě sníží.

Chemická recyklace je podle připravované revidované směrnice jedním z důležitých řešení, které by zajistilo přísnější hygienickou nezávadnost povinného recyklátu. Na jeho kvalitu nemá při chemické recyklaci vliv ani znečištění, ani druh či barva plastu. Tímto se stává v porovnání s klasickou mechanickou recyklací bezkonkurenční.

Jak vzniká vlastně chemická recyklace?

Použité plastové odpady se za pomocí chemických a tepelných procesů přemění na jejich původní stavební látky a speciální polymery. Ty jsou pak surovinou pro nové plasty nebo další nové produkty. Nahrazují částečně fosilní paliva a s jejich rostoucími cenami a také energiemi je tato nová varianta pokročilé recyklace plastů ekonomicky a ekologicky efektivní.

Nové strategie oběhového hospodářství, a hlavně přísnější normy pro obaly jsou nosným tématem odborné skupiny INICIATIVA21, organizovanou Českou asociací oběhového hospodářství. Zástupci subjektů působící v celém životním cyklu obalu, tzn. od výroby potravin či drogistických výrobků po maloobchodní prodej, sběr a recyklaci, řeší tato témata s pragmatickým názorem opírající se o odborné zkušenosti.

Jako první problém, který je nutné začít řešit, je urychlení legislativy k chemické recyklaci.

V současné době neexistuje žádná zprovozněná technologie chemické recyklace. Je nutné, aby během 8 let vznikly nové výrobní kapacity této pokročilé recyklace plastů, abychom mohli dané hygienické a recyklační normy splnit. Tyto nové investice vyžadují spolupráci jak zákonodárců a ministerstev, tak odborníků celého sektoru oběhového hospodářství.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
KategorieRECYKLACE
inODPADY
inODPADYhttps://redakce.inodpady.cz/
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.
-Reklama -
Aktuální články
- Reklama -
Aktuální články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno