- Reklama -spot_img

Česko je skládkovací velmocí EU. Zkompostujeme jen tři procenta odpadu

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Česká republika patří mezi skládkovací velmoci Evropské unie, zní z ministerstva životního prostředí. A potvrzují to i statistiky evropského statistického úřadu Eurostatu. Na druhou stranu je Česko čtvrtou zemí s nejnižším objemem produkce odpadu. Za rok 2014 tu každý člověk průměrně vyhodil „jen“ 310 kilogramů odpadků.

Češi mají zatím daleko k evropským cílům, které musí splnit do roku 2020. Podle nejnovějších dat zrecyklují pouze 23 procent veškerého odpadu, který vyprodukují. Celkem 56 procent veškerého odpadu míří na skládku.

„Přitom závazné evropské cíle, které musí ČR k roku 2020 splnit, stanovují zvýšit podíl materiálového využití a recyklace na 50 procent, a snížit tak v případě ČR skládkování odpadu na minimálně 30 procent,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
„Zaplať tolik, kolik vyhodíš“

Ministerstvo chce výrazně snížit hlavně skládkování. „Mezi nástroje, jak snížit míru skládkování a zvýšit recyklaci, patří zejména zvýšení skládkovacího poplatku, zákaz skládkování směsného komunálního odpadu a recyklovatelných materiálů od roku 2024 anebo také umožnit, aby občan mohl platit za svůj odpad podle toho, kolik ho skutečně vyprodukuje, zrecykluje a vytřídí,“ uvedla mluvčí.

V praxi to bude vypadat tak, že občan za svůj odpad zaplatí buď dle hmotnosti, objemu v litrech poskytnutých nádob, nebo frekvence sběru nádob.

Co se týče kompostování, jsou na tom Češi ještě hůř. Po Bulharsku a Chorvatsku máme vůbec nejnižší podíl kompostovaného odpadu – pouze tři procenta. Naopak nejlépe jsou na tom v sousedním Rakousku, tam dokážou zkompostovat až 37 procent vyprodukovaného odpadu.

Ministerstvo životního prostředí kvůli tomu loni zavedlo povinné třídění bioodpadu v obcích. Dosud až polovina bioodpadu končí v černých popelnicích a pak na skládce. „O projekty třídění bioodpadu podporované z EU dotací je v obcích obrovský zájem,“ uvedla mluvčí s odkazem na štědré dotační programy.

Vyhodíme „jen“ 310 kilo odpadků na osobu

Na druhou stranu Češi nejsou ve všech sledovaných oblastech ohledně komunálního odpadu na podprůměrných příčkách. Po Rumunsku, Polsku a Litvě máme vůbec nejnižší roční objem vyprodukovaného objemu odpadků, pouze 310 kilogramů na osobu. Úplně nejhůř je na tom z členských států Dánsko, kde vyprodukují průměrně 759 kilogramů ročně. Evropský průměr se pak drží na 475 kilogramech.

Produkce komunálního odpadu se celkově v Evropě snižuje. Oproti roku 2002 se snížila celková evropská produkce odpadu o 10 procent. Celkově bylo v roce 2014 recyklováno nebo kompostováno 44 procent celkového množství odpadu. V roce 1995 to bylo pouze 17 procent.

Autor- Tomáš Polák

Zdroj – https://www.blesk.cz/

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace