- Reklama -spot_img

Je byznys s odpadem a recyklací v ohrožení?

Aktuálně

Milan Karmazín
Milan Karmazín
Recyklace je proces úpravy odpadu, nikoliv náboženství nebo brand populismu. Recyklace je hlavně business a konkurenceschopný podnik, jako drtivá většina komerčních recyklačních center po celém světě.

Největší dovozce odpadů a druhotných surovin na světě řekl stop. Ekonomická velmoc, jako je Čína dala jasně najevo, že nemá zájem stát se skládkou zeměkoule. Aktivní úsilí čínské vlády o zlepšení podmínek životního prostředí a zavádění vyspělých standardů v rámci své domácí recyklační infrastruktury se dalo očekávat.

Čína v posledních měsících provedla rozsáhlé kontroly na svém území a nekompromisně odebrala licence provozovnám zabývající se recyklací a zpracováním odpadů.  Všude tam, kde bylo porušeno nařízení nebo předpisy. V některých lokalitách rozprášili organizované gangy, které těžily z odpadového byznysu na úkor levné a nelegální práce. Někdo by se mohl domnívat, že je to jenom dočasné gesto, nebo nutná potřeba provětrat dlouho postavený byznys s odpadem.

Zadržený kontejner s kovovým odpadem různého druhu

Místní kontrolní orgány v tomto případě prověřili všechny, kdo se odpadem a jeho zpracováním živil. Přes velké ověřené společnosti až k malým a převážně nelegálním provozům. Výsledek nedal na sebe dlouho čekat a čínská vláda vyhlásila, že chce zakázat dovoz vybraných odpadních materiálů.

Čína dlouhá léta přivírala oči nad tím co všechno byla schopna přijmout za různé druhy odpadu. Odpad, který měl jen zdánlivě malou hodnotu a byl viděn potenciál vytěžit danou surovinou, končila vždy v Číně. Levná pracovní síla, tak kompenzovala cenu nebo skoro žádnou hodnotu odpadu. V některých případech se odpad do Číny vozil za cenu dopravy. Ve většině takových případů byla cena odpadu symbolická pouze pro celní a kontrolní úřady.

Nelegální zařízení pro zpracování odpadu

Takového skoro bezcenného odpadu se v různých docích a lokalitách jen hromadilo a surovinová výtěžnost byla velmi malá a zbytkový odpad nebylo v daných lokalitách, jak využít.

Je zcela zřejmé, že v tuto chvíli i další budoucnost obchodování s odpadem, musí dostat nová pravidla. Pokud je to už odpad k recyklaci, tedy k materiálovému využití, musí tomu také odpovídat. Čínská strana chce pouze eliminovat odpad od druhotných surovin.

Reakce čínské vlády nenechala v klidu organizace, které zastupují společnosti, jenže je byznys s odpadem a tento trh významný. Jsou podávány připomínky ke Světové obchodní organizaci (WTO) v reakci na plán Číny, zakázat dovoz vybraných odpadů, a to včetně některých typů plastových odpadů, šrotu a smíšeného papírů.

Podle některých organizací, by zákaz dovozu odpadových komodit do Číny, mohl být pro recyklační průmysl katastrofální. Také upozorňuje na to, že může způsobit ztrátu stovky tisíc pracovních míst a uzavření mnoha recyklačních podniků po celém světě. Organizace odpadového a recyklačního průmyslu tlačí s žádostí o upřesnění a potvrzení, kterých odpadů se to opravdu bude týkat. Zatím, ale tyto žádosti nebyly zodpovězeny. Tento postup a nedostatek transparentnosti ze strany čínské vlády způsobuje zvýšené spekulace na komoditních trzích a paniku v segmentu recyklačního průmyslu, který se specializuje na komoditní toky, které se dotýkají širokého zpracovatelského průmyslu.

Tato obava je oprávněná, ale není možné do nekonečna spoléhat na to, že Čína je, tak naivní a nechá za sebou hromadu odpadu, které sama Evropa nebo Spojené státy neumí efektivně a ekonomicky vyřešit. Musíme hledat nová řešení pro odpady, které pro nás neměli ekonomický význam, protože jsme se v nich nechtěli hrabat a bylo jednodušší je vyvézt do lokalit jako je Čína nebo Indie.

Bez komentáře

Každý konečný zpracovatel odpadu nebo recyklační podnik, který z takového materiálu vyrábí, má zájem o kvalitní odpadové komodity a nad takovým odpadem, který se vozil v mnohém případě do Číny, by nikdo z ekonomických důvodů ani nepřemýšlel.

Zpracování odpadu a příprava jakéhokoliv odpadu k materiálové recyklaci je nákladný proces a pokud se to ekonomicky nevyplatí, tak to dělat nikdo nebude. Nebo bude dělat tak, aby tento odpad byl vyvezen ze země původu a celou tu nákladnou proceduru vykonal někdo jiný. Většinou tento odpad končí v rozvojových zemí, kde je sním nakládáno za podmínek neslučitelných s ekonomickými i ekologickými normami. O pracovních a sociálních podmínkách nemluvě.

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace