- Reklama -spot_img

Změníme třídění odpadu ve světě?

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Malá olomoucká firma získala po letech vývoje patent na výrobu takzvaných dvoukomorových pytlů na odpadky. Zájem o ně už mají přední světové řetězce.

Firma PlanetCare, která působí v rámci Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého, má s novinkou velké plány. Věří totiž, že může změnit přístup lidí ke třídění odpadků minimálně ve střední Evropě, posléze klidně i na celé planetě.

Použití speciálních olomouckých pytlů na třídění odpadků EcoTwinBag.

Použití speciálních olomouckých pytlů na třídění odpadků EcoTwinBag.

Pomoci tomu má jednoduchý zlepšovák: igelitový pytel se dvěma kapsami, který udělá i z obyčejného odpadkového koše nádobu upravenou na třídění.

EcoTwinBag tvoří dvě spojené kapsy. V současnosti se vyrábí typ, kdy je jedna na plasty, druhá na směsný odpad. Po vložení pytle do obyčejného koše vznikne uvnitř přepážka.

Do jedné nádoby se tak mohou házet dva typy odpadků, aniž by se promíchaly. Jakmile je pytel plný, stačí od sebe kapsy odtrhnout a každou vhodit do příslušného kontejneru na tříděný odpad.

Novinku už chrání celoevropský patent. Podnikatelé primárně cílí na Českou republiku a okolní státy. Šířit se ale bude pravděpodobně i dál.

„Zájem prodávat naše pytle už projevil například největší světový obchodní řetězec Walmart, stejně jako britská společnost Interplas či německá Deiss,“ doplňuje jednatel PlanetCare Filip Hůlka.

Stovky odmítnutí, vyrábět novinku nikdo neuměl

Zpočátku ovšem idea zaměstnala stovky firem na všech kontinentech. Podnikatelé jim představili vlastní podomácku vyrobené dvoukomorové pytle a zeptali se, zda by něco takového dokázaly vyrobit ve velkém. Dorazila záplava záporných odpovědí, ani velcí výrobci si nedokázali poradit.

Nakonec se výjimkou stala olomoucká společnost Cazer, která po třech letech vývoje sestrojila unikátní výrobní linku. Před pár dny skončil zkušební provoz a začala sériová výroba.

„V současné době zvládneme vyrobit zhruba sedm set balení za směnu, což je sedm tisíc pytlů. Linka jede zhruba na šedesát procent, postupně se chceme dostat na zhruba 1 200 balení za směnu. To je ale cesta zhruba na rok,“ řekl Radim Cázer, jednatel společnosti Cazer.

V její hale se ozývají rány z výrobní linky, na jejím konci vypadávají válečky smotaných igelitových pytlů. Podstatnou část zařízení ovšem při naší návštěvě kryje plachta. „Máme strach z průmyslové špionáže,“ přiznává Cázer.

Další český nápad, který může dobýt svět, chválí expert

Velký potenciál vidí u novinky předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

„Když mi je majitelé PlanetCare poprvé představili, byl jsem nadšený. Uspět dnes ve světě znamená nabídnout řešení, které je jednoduché, unikátní, a současně osloví co nejširší zákaznickou skupinu. EcoTwinBag z toho splňuje prakticky vše. Pokud bude firma dostatečně rychlá, pohlídá si duševní vlastnictví a zvolí správný distribuční model na světových trzích, pak máme co do činění s dalším českým nápadem, který může dobýt svět,“ hodnotí Havlíček.

Zdroj:http://olomouc.idnes.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace