„Naším cílem je vytvořit prostor pro slušné podnikatele a současně zvýšit tlak na takové sběrny, které se chovají za hranicí zákona,“ poznamenal pro Právo Brabec. Jako cíl si přitom jeho resort bere razantní snížení kriminality spojené s výkupem kovů.

Povolení pouze na dobu určitou

Podle plánu Brabcova resortu, který má Právo k dispozici, by např. napříště měly být všechny provozovny vykupující suroviny povinně vybaveny kamerovým systémem a napojeny na elektronickou evidenci tržeb, kterou chystá Babišovo ministerstvo financí.

Zpřísnit by se mělo také udělování licencí výkupnám, a to na dobu určitou, a omezit se má také provozní doba. V případě zlodějů kovů by např. měly soudy trestat tyto pachatele v tzv. zkráceném řízení. Zvýšit by se měly také kontroly personálně posílené České obchodní inspekce aČeské inspekce životního prostředí.

Jako argument ministerstvo poukazuje na statistiky. Předloni policie zaznamenala 11 786 krádeží kovových materiálů se škodou za 509 miliónů korun, přičemž šlo o trestné činy, a nikoliv přestupky, jichž je několikanásobně víc.

Pokud by k číslům byly připočteny i přestupky a nenahlášené škody, částka by podle ministerstva nejspíš přesáhla jednu miliardu. Na železnicích dosáhly předloni škody 29 miliónů korun.

Jenže seznam chystaných zákonných i podzákonných změn, který má v příštích týdnech projednat vláda, už nyní naráží na tuhý odpor zejména Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin, jehož představitelé viní ministerstvo životního prostředí z neznalosti věci a ze snahy likvidovat jejich byznys.

Výkupny se bouří

„Ti, co toto navrhují, opravdu vědí, o čem mluví? Co když chybí elektřina nebo výkupčí tento úkon už nezvládne,“ napsali ministerstvu v reakci na chystané zavádění elektronické evidence tržeb.

Nelíbí se jim ani zvažované kamerové systémy a případné povinné oddělení surovin vykoupených od fyzických osob a firem. A ani udělování licencí na dobu určitou. Podle nich by minimální doba měla být patnáct let, a to proto, aby se majitelům vrátily vložené investice.

„Co se slibuje od vyšší četnosti kontrol? Copak nikomu nedochází, že šedá ekonomika s kovy se neodehrává ve výkupnách? To je to tak složité pochopit?“ zlobí se zástupci sběren.

„Je jasné, že si kapři nebudou chtít vypustit rybník,“ reagoval pro Právo Brabec s tím, že jeho resort při přípravě dokumentu pro vládu s nesouhlasem počítal.

„Že někde chybí elektřina? Pak je otázka, jestli by taková sběrna měla fungovat,“ dodal ministr v narážce na fakt, že v Česku působí čtyři tisíce sběren a výkupen, některé třeba v garážích.

Brabec nicméně připustil, že ne vše, co jeho úřad navrhuje, bude průchodné. Za svůj úřad ale považuje za nepřekročitelné jak zpřísnění licenčních podmínek, tak zavedení elektronické evidence tržeb a kamerových systémů. „O to určitě budeme bojovat,“ podotkl.

Někde pokles až o 80 procent

Dodal, že už dnes mají mnohé sběrny kamerové systémy, a to ve vlastním zájmu.
Ministerstvo ale nevylučuje, že kvůli zpřísnění podmínek může dojít ke snížení cen za vykupované kovy kvůli zvýšeným nákladům provozovatelů, a lidé proto budou demotivováni zbavovat se kovového odpadu tímto způsobem.

Ministerstvo ve snaze zpřísnit podmínky, a omezit tím krádeže ženou kupředu první zkušenosti se zavedením bezhotovostních plateb. „Letošní březen oproti loňskému znamenal snížení trestné činnosti z pohledu výkupu kovů o šedesát procent,“ prohlásil ministr.

I tak ale chce zpřesnit dané nařízení, podle něhož by bylo možné platby posílat nejen na účet, ale využít k nim také poštovní poukázky.

Zatím ale prý nemá informace o tom, že by některé sběrny musely kvůli bezhotovostním platbám zavřít, byť některé hlásí pokles výkupu až o osmdesát procent.

„Jedná se jen o dílčí řešení závažného celospolečenského problému, který se týká hlavně oblastí s vyšší koncentrací nízkopříjmových obyvatel závislých na sociálních dávkách,“ napsali úředníci Brabcova ministerstva v dokumentu provládu o povinném bezhotovostním placení.

„Bohužel ani toto řešení nebude samo o sobě stoprocentně úspěšné a nezabrání nelegálnímu výkupu a krádežím kovů. Je to jen první krok komplikující kriminální činnost v oblasti výkupu kovů,“ uvedli úředníci.

Resort přitom zvažoval, že by úplně znemožnil výkup kovů od občanů a ponechal by ho jen firmám. Tuto variantu ale označil za nereálnou třeba kvůli úniku cenných druhotných surovin do zahraničí, růstu černých skládek, nelegálních firem a ztížení jejich kontroly.