- Reklama -spot_img

Linku na plasty v Maršově odmítli.

Aktuálně

inODPADY
inODPADY
Relativní a nezávislý magazín z oblasti životního prostředí a ekologie. Výběr článků a zpráv se zaměřením na problematiku odpadů, recyklace, upcyklace, technologie, legislativa, druhotné suroviny a tržní prostředí odpadového hospodářství.

Soukromý investor chtěl na Táborsku stavět linku na zpracování odpadních plastů pro další průmyslové využití. Zastupitelé jeho plány zastavili. Firma hledá pro stavbu ekologického provozu s 15 pracovníky jiné místo.

První linku v Česku, která by měnila rozdrcené plasty ze starých počítačů, špinavé igelity i kelímky od hořčice na plyn,olej a uhlík, chtěla spustit v Maršově firma Hokov. Malá obec spadá pod městys Malšice na Táborsku a zastupitelé i někteří místní se obávali, aby tu kvůli lince nevznikla velká skládka, hluk a nezhoršilo se ovzduší.

Malšická starostka Miloslava Šebková chtěla nejdřív zjistit názor obyvatel Maršova na novou provozovnu, a proto pro ně městys v únoru připravil anketu. Ukázalo se, že novinka zajímá pouze něco přes polovinu místních s hlasovacím právem. Ze stovky maršovských voličů se ankety zúčastnilo 54 lidí: pro stavbu linky jich bylo 24 a proti 30.

Zastupitelé se v pondělí večer přiklonili na stranu odpůrců a jednomyslně linku odmítli. „Zástupce firmy nás nepřesvědčil, že nový provoz bude přínosem a ne hrozbou pro okolí. A já jsem řekla, že se zastanu občanů, protože většina se v anketě vyjádřila proti stavbě linky,“ uvedla starostka Šebková.

Pro stavbu nové průmyslové linky, která má v nepřetržitém provozu zpracovat denně zhruba dvacet tun drceného plastového odpadu bez chlóru, musí firma nejdřív získat posudek jejího vlivu na životní prostředí, takzvanou EIA. Proto se v první řadě obrátila na městys, protože bez jeho souhlasu se prakticky nemá cenu o EIA ucházet.

„Při zmínce o spalovně dostanou lidé strach. Ale toto spalovna není, je to chemicko-fyzikální proces na rozklad plastů. Linka je bezhlučná a do vzduchu nevychází žádné škodlivé exhalace,“ vysvětloval od začátku jednatel firmy Hokov Miloslav Holeček.

Strach z neznámého vyvolal mezi jeho oponenty i fakt, že v Česku zatím žádná linka na ekologickou recyklaci plastů nefunguje.

Firma nabízela 15 míst, nové chodníky či osvětlení

Podle malšického zastupitele Pavla Klímy investor nedokázal ani na nové speciálně svolané schůzce před vedením městyse projekt obhájit.

„Měl druhou šanci, aby nám znovu popsal, o co tam jde. A on nebyl schopný blíže specifikovat, jak bude provoz fungovat. Měli jsme s sebou chemika a ten nám to vysvětlil trochu jinak,“ popsal Klíma.

Jenže i Holeček trvá na svém stanovisku. „Problém je, že zastupitelé jsou od začátku proti a nenechají si to vysvětlit. Já jim nemůžu říct přesné parametry, ty garantuje výrobce linky. Už mám smlouvu s jejím dodavatelem a mám i několik nabídek, kde o ekologický provoz stojí,“ sdělil Miloslav Holeček.

Maršov byl pro jeho firmu ideální proto, že tam už má sběrný dvůr na recyklaci odpadů. Městysu nabídl při spuštění linky 15 pracovních míst, nové chodníky či osvětlení a místním vánoční prémie.

„Pracuju na tom, abych linku vybudoval do dvou let jinde v Česku, nebo na Slovensku,“ nevzdává se.

Zdroj:budejovice.idnes.cz

Nabízíme prostor pro nezávislé zdroje, relativní informace a různé názory nebo komentáře. Náš otevřený přístup a volný tok informací je určen všem. Publikované texty, příspěvky nebo komentáře nejsou názorem redakce inODPADY.cz nebo jeho vydavatele. Vždy se jedná pouze o názor daného autora a jeho textu.
Chtěli byste se s námi podělit o nějaký zajímavý názor, informaci nebo nápady? Neváhejte nás kontaktovat.
- Reklama-
- Reklama -

Aktuálně

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama-

Recyklace